لجستیک معکوس

محصولات دور ریختنی را به درآمد تبدیل کنید.

واژه لجستیک معکوس در واقع سابقه ی طولانی در صنعت لجستیک ندارد لیکن با بررسی روندهای موثر در مدیریت زنجیره تامین، مشخص شده که این فرآیند امروزه یکی از اعضای جدایی‌ناپذیر حوزه حمل‌ونقل شده است.

این مفهوم، در سال 1992 توسط جیمز.آر.استوک در پژوهشی به نام لجستیک معکوس (Reverse logistics) به کار برده شد. از آن زمان تا به حال، اندازه بازار صنعت لجستیک معکوس در دنیا به حدود 415 میلیارد دلار رسیده است و پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2025 این عدد حتی به 600 میلیارد دلار برسد.

لجستیک معکوس شامل کلیه عملیاتی است که پس از فروش و تحویل دادن کالا به مشتری در واحد لجستیک انجام می‌شوند تا چرخه‌ی عمر محصول (Product Lifecycle) تکمیل گردد. لجستیک معکوس در واقع مکمل و ضمانت کننده ی تحویل بسته به مشتری است و تنها در صورتی انجام می‌شود که به هر دلیل نیاز باشد تا کالا از سمت مشتری به تولیدکننده، توزیع‌کننده یا تامین‌کننده ارجاع گردد. 

لجستیک معکوس، تفکری رو به جلو

چرا از سرویس لجستیک معکوس ملکو استفاده کنیم؟

کاهش ریسک و هزینه ها

یک سیستم لجستیک معکوس کارآمد می تواند به کسب و کار شما در کاهش هزینه ها و ریسک ها یاری رساند. با استفاده از فرآیندهای مناسب، می توانید در هزینه های مربوط به حمل و نقل، مدیریت، تعمیرات، پشتیبانی فنی، تضمین کیفیت، بازاریابی و… صرفه جویی کنید.

شما می توانید با بررسی کل هزینه های هر دسته محصول، میزان صرفه جویی بدست آمده از لجستیک معکوس را اندازه گیری نمایید. چنانچه میزان ارزش بدست آمده حاصل از فروش مجدد اقلام بازیافتی را به دست آورید، متوجه تاثیر به‌سزای لجستیک معکوس در کسب و کارتان و بهبودهای به‌وجود آمده خواهید شد.

حفظ محیط زیست و بهبود پایداری

یک تصور غلط و رایجی که اغلب بین صنایع وجود دارد این است که کلیه اقلامی که توسط مشتریان زنجیره تامین به تامین کننده باز می گردند ناخواسته و بلااستفاده هستند در حالی که برخی از اقلام نیاز به بازیافت و بازگردانی به چرخه کار دارند و هنوز می توان از بازیافت آن‌ها استفاده کرد. با کمک لجستیک معکوس و بازیافت محصولات، قطعات و اقلام صنایع، آنها را تا زمانی که ممکن است از دفن به عنوان زباله دور نگاه دارید.

با کمک لجستیک معکوس، میتوانید برخی از اقلام مانند وسایل الکترونیکی، سربی، پتروشیمی را بازیافت کنید تا تأثیرات زیست محیطی کمتری داشته باشند. این اقدامات علاوه بر حفظ محیط زیست، رشد بسزایی در بهبود تصویر برند شما دارند.

از مراکز انبارها و قیمت خدمات ملکو مطلع شوید

با سایر خدمات ملکو آشنا شوید

بهبود دید زنجیره تامین

میزان دید زنجیره تامین یک شرکت عمدتا به فعالیت های زنجیره تامین داخلی، یعنی از تولید تا توزیع محدود می شود. در واقع، شرکت‌های زنجیره‌تامین بینشی در مورد اینکه پس از خروج کالاها از مراکز توزیع چه اتفاقی می‌افتد، ندارند. یک سیستم لجستیک معکوس موثر، وسعت دید مدیران نسبت به زنجیره تامین محصولاتشان را گسترش داده تا بتوانند وضعیت فعالیت های خارج از محدوده‌ی فوق را نیز در بر گیرند. شرکت‌های SCM می‌توانند بر جابجایی کالاها پس از توزیع، از جمله بازگشت، تعویض، تحویل ناموفق و تعمیر نظارت کنند.

داشتن زنجیره تامین برون‌سپاری شده و پیشرفته، به کسب و کارها این امکان را می دهد تا اختلالات و مشکلات عملیات لجستیک داخلی و خارجی را شناسایی و برطرف کنند. این مهم، منجر به افزایش کارامدی زنجیره تامین شده و علاوه بر این، یک دید سراسری در فرآیند بازگشت کالا، از جمله اطلاعات تحویل شده، پروسه برگشت کالا، و جزئیات بازپرداخت را برای سازمان نیز فراهم نموده و در نتیجه تجربه مشتری نهایی را بهبود میبخشد.