افزایش 38 درصدی ترانزیت کالا در شش ماه گذشته

امتیاز مقاله از دید کاربران

5/5

داریوش امانی رئیس راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با اذعان اینکه اولویت کشور باید تبادل اطلاعات و کالاهای تجاری با کشور همسایه باشد، اضافه کرد: پارسال ما حدود ۵۰ درصد رشد ترانزیتی داشتیم و امسال نیز نزدیک به ۳۸ درصد در مقایسه با پارسال افزایش ترانزیت داشتیم که اتفاق بسیار خوبی است.

امانی با بیان اینکه سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان به صورت آزمایشی اجرا شد، گفت: با اجرای سامانه سپهتن هم در بحث ایمنی و کنترل رفتار رانندگان و ناوگان و هم در بحث صرفه جویی سوخت اقدامات خوبی صورت گرفت.

وی افزود: درباره ناوگان باری، اقدامات اولیه قانونی و تأمین اعتبار لازم انجام شده و ظرف یک ماه آتی نیز تفاهم نامه ای بین دستگاه‌های ذیربط و به صورت چهارجانبه امضا می گردد.

رئیس راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور با بیان اینکه ۲۶ پایانه مرزی موجود در کشور با ۱۵ مختلف همسایه است، تاکید کرد که با پتانسیل‌های خوبی که در حوزه ی حمل و نقل جاده‌ای در کشور موجود است، بالای ۸۰ درصد جابه جایی و حمل و نقل در کشور از طریق حمل و نقل جاده‌ای صورت می‌گیرد.

امانی با اشاره به اینکه در ایران، قریب به ۳۸ هزار کیلومتر راه اصلی و شریانی داریم، گفت: نکته جالب اینکه بیش از ۹۰ درصد جابه جایی این بار، مسافر، ترانزیت و اقتصاد کشور در جاده های مذکور انجام می‌شود و سایر راه‌ها نیز راه‌های اصلی، فرعی و راه‌های روستایی و بین مزارع است که نگهداری راه‌های اصلی و فرعی هم با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای است.

امانی همچنین گفت: هدف ما جابه جایی ۲۰ میلیون تن کالا از راه گذر شمال به جنوب است که با کشورهای آسیای میانه، روسیه و آذربایجان توافقاتی انجام شده و کشورهای ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان هم اضافه شدند و امیدواریم با اقداماتی که در حال انجام است در مرزهای خشکی ما هم این امر محقق شود.

امانی گفت: نزدیک به هشت هزار ناوگان به زودی وارد کشور می‌شود که با ورود این ناوگان جوان دیگر مشکلاتی برای ورود به کشورهای دیگر همسایه نداریم و نزدیک به ۹۰ هزار ناوگان ما هم در مسیرهای ترانزیتی فعالیت می‌کنند که با این افزایش ترانزیت ما مشکلی درباره بحث کمبود ناوگان نخواهیم داشت.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در پایان در مورد چاپ بارنامه‌های دستی گفت: یکی از تکالیف قانونی که براساس مصوبات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز داریم مقرر شده که دیگر بارنامه چاپی نداشته باشیم و در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد در کشور بارنامه الکترونیکی صادر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *